vakcína  Purevax  kterou očkujeme je prevencí proti následujícím onemocněním:

panleukopénie (kočičí mor)

Jde o virové onemocnění zažívacího traktu koček. Nástup onemocnění je náhlý, kočka má vysoké horečky, bolesti břicha, opakovaně zvrací a má vodnatý průjem, často doprovázený krvácením. Nepije ani nepřijímá krmivo. Inkubační doba nemoci je 2-10 dnů, zdrojem viru  pro kočky jsou exkrementy a sekrety nemocného zvířete, které kontaminují vodu a krmení pro kočky. Onemocnění často končí smrtí. Prevencí je očkování. Desinfekce po nemocném zvířeti je problematická, jelikož virus v prostředí je rezistentní proti většině desinfekčních prostředků. Také se doporučuje půlroční karanténa v chovu koček, kde se panleukopenie vyskytla.

virová rhinotracheitis (kočičí rýma)

Toto virové onemocnění postihuje dýchací cesty kočky a může vést až k zápalu plic. Mezi příznaky patří horečky, kýchání, zánět spojivek a výtok z nosu. Inkubační doba je 2-10 dní a šíří se kapénkovou infekcí. Prevencí je očkování.

kaliciviróza

toto onemocnění způsobuje virus, který se přenáší kapénkovou infekcí při přímém styku s nemocným zvířetem. Nejohroženější jsou malá koťata. Onemocnění se projevuje malátností, horečkou, boláky v tlamičce a na jazyku, nechutenstvím, otoky a bolestivostí kloubů a svalů. Většinou není smrtelné, dá se léčit. Prevencí je očkování.

chlamydiózA

toto onemocnění je způsobené mikroorganismy podobné bakteriím. U koček způsobují atypické záněty plic. Přenáší se kapénkovou infekcí, mezi projevy patří výtoky z nosu a očí, kašel, nechutenství, horečka a hubnutí. Léčba je možná antibiotiky - pokud je zahájena včas. Prevencí je vakcinace.

další NEMOCI KOČEK:

FELV (kočičí leukóza, leukémie)

Onemocnění způsobené retrovirem, který v organismu způsobuje klinické příznaky od poruch funkce imunitního systému až po nádorové lymfoproliferativní změny. Pro přenos infekce je nutný přímý kontakt mezi kočkami - přenos je možný slinami, mlékem, močí a nelze vyloučit ani přenos pohlavním stykem, koťata se mohou nakazit již v děloze maty. Po nakažení virem se u kočky nemusí projevit žádné viditelné příznaky, ale stává se šiřitelkou viru mezi ostatní kočky. Onemocnění se může dále vyvíjet jako ztráta imunity (jako u FIV), nebo méně často jako tvorba lymfomů, které se mohou vyskytovat v podkoží, v mízních uzlinách, na střevech apod. Onemocnění je smrtelné, prevencí je očkování. Před očkováním na FeLV je nutné provést test - pokud je negativní, může se kočka očkovat.

FIV (syndrom získané ztráty imunity, "kočičí AIDS")

Postihuje pouze kočky (není přenosný na člověka, ani jiná domácí zvířata), končí smrtí. Neexistuje proti němu vakcína. Pro přenos infekce je nutný přímý kontakt. Koťata se mohou infikovat již v děloze, během porodu, slinami, mlezivem nebo mlékem. Virus způsobuje snížení obranyschopnosti. Období projevu klinických příznaků je velmi dlouhé a může trvat měsíce i roky. Narůstání obtíží, které díky snížené obranyschopnosti vedou k "uspání" nebo úmrtí kočky.

FIP (infekční zánět pobřišnice, kočičí peritonitis)

Infekce se přenáší přímým stykem mezi kočkami - slinami, olizováním, nosním sekretem, trusem. Virus může přežívat až 2 měsíce ve vnějším prostředí. Koťata se mohou nakazit i během březosti, pak během 2-5 měsíců umírají. Onemocnění se projevuje ve dvou formách - vlhká (výsledkem je náplň tekutinou v obou tělních prostorách) a suchá (organismus reaguje tvorbou hnisavých ložisek na játrech, slezině, střevech, ledvinách). Nejčastějším projevem onemocnění bývá absolutní apatie, horečka nereagující na ATB, průjem, hubnutí, nechuť k jídlu a zhoršené dýchání. Končí smrtí. Vakcinace je možná, ale běžně se neočkuje.

Vzteklina

Přenáší se kousnutím. Prevencí je očkování. U nás se vzteklina již několik let nevyskytuje a kočky nemusí být povinné očkovány. Pokud ale cestují za hranice, je očkování povinné. Pokud chodí ven, jezdí na výstavy atd.  očkování doporučuji. Pokud je kočka jen doma, není očkování nutné.

Dermatofytóza (kožní plíseň)

Mohou se nakazit všichni savci - tedy i člověk. K nákaze dochází přímým kontaktem nebo pobytem v kontaminovaném prostředí. Projevuje se kožními změnami, prevencí je hygiena.

Plíseň

Patří mezi nakažlivé kožní onemocnění. Nákaza se často projeví jako okrouhlé nebo oválné lysé plošky v srsti, nejčastěji na krku, uších, nohou, ale i jinde na těle. Léčbu je vhodné zahájit co nejdříve.

Zánět spojivek

Je také jedním z průvodních jevů při kočičí rýmě. Léčí se ATB, neléčený může vést k chronickým problémům.

Zánět ucha

Mezi příznaky patří škubání hlavou, časté škrábání v uchu a projevy bolesti. Zvukovod může nepříjemně zapáchat, někdy se objeví výtok. Zánět může být způsobem i ušním roztočem. Zanedbání léčby může vést k poškození vnitřního ucha.

Zánět močového měchýře

Příznakem bývá náhlá nečistotnost. Při zánětu moč.měchýře za sebou kočka nechává mnoho loužiček, které mají většinou tmavou barvu. Léčba většinou probíhá formou ATB a utišujícími prostředky, neboť onemocnění bývá pro kočku bolestivé.

Močové kameny

Onemocnění postihuje nejvíce nevykastrované kocoury. Průvodním jevem je, že kočka chodí velmi často na toaletu, ale jen s minimálním úspěchem, nebo v pozdější fázi bezúspěšně. Příčinu jsou ucpané močové cesty krystaly solí. Toto onemocnění je pro kočku velmi bolestivé a je nutné co nejdříve vyhledat veterináře, jinak hrozí kočce toxický šok a následná smrt (kočka se nemůže vzhledem k ucpaným močovým cestám vymočit a dojde k otoku ledvin). Pro léčbu na počátku onemocnění veterinář doporučí speciální dietu, v pozdějších stádiích je nutná operace.

Svrab

Kočičí svrab se nepřenáší na jiné savce, u člověka může vyvolat lokální kožní reakci. Prevencí je hygiena a důsledná léčba postižených koček.

Ušní svrab

Vyskytuje se často u "venkovních" koček a zanedbaných koťat, prevencí je hygiena a důsledná léčba.

 

                             

zpět