Proč kočka s PP ?

Pokud chcete kočičku určitého plemene a charakterových vlastností, určitě si pořiďte kočičku s PP=průkaz původu (rodokmen). Průkaz původu Vás nezavazuje ani k chovu koček, ani k výstavám.

Jestliže si pořizujete koťátko "na mazlíčka" budete mít v PP přetisk "bez oprávnění k chovu", nebo "Nevhodný k chovu". To ovšem neznamená, že je koťátko nějak nemocné a proto není vhodné k chovu. V každém vrhu se najde koťátko, které nemá předpoklady pro chov (např. kvůli jemnější srsti, apod.) a prodává se za nižší cenu. Na mazlíčka si můžete samozřejmě pořídit i koťátko, které je k chovu vhodné (v PP bude mít taktéž přetisk "bez oprávnění k chovu", nebo "nevhodný k chovu"), ale musíte počítat s  trochu vyšší cenou.

Pokud někdo prodává koťátko bez PP ve většině případů není něco v pořádku (např. dědičné vady, testy na FIP, FIV, FeLV nejsou zcela v pořádku, výskyt onemocnění, kočička má víc vrhů než povoluje chovatelský řád, ...).  Vystavení PP pro koťata stojí 150,- CZK a pokud je vše v chovatelské stanici v pořádku, není důvod průkazy původu nevystavit.  A navíc koťátka bez PP jsou většinou předávána novým majitelům již ve věku 8 týdnů, neočkovaná (někdy i neodčervená)  a často jim není podávána ani kvalitní strava.   K pořizovací ceně koťátka musíme (v lepším případě!!!) tedy ještě připočítat cenu očkování - průměrná cena je asi  1.500,-Kč. Náklady na stravu, podestýlky.....za "ušetřený" měsíc (8.-13.týden věku kotěte) o který dostane koťátko dříve stojí také minimálně 1.000,- CZK. Takže když si koupíte koťátko bez PP za 4.000,- CZK a připočítáte "ušetřený" třetí měsíc (8.-12.týden věku kotěte), dostanete se na cenu kotěte s PP a máte ke koťátku určité záruky (jistota plemene, rodičů, zdraví, povaha....).  Osmitýdenní koťátko je sice roztomilejší,  ale takovéto brzké předání novým majitelům může drobečkovi způsobit zdravotní, ale i psychické problémy. I když vypadají koťátka již plně samostatná, kočka své drobečky do věku 12.týdnů stále vychovává. Když pominu veškerá rizika  spojená s pořízením kočky bez průkazu původu, většinou se kočka podobá určitému plemeni pouze barvou, ale vzhledem spíše kočce domácí.

Více informací o ceně koťátka s PP najdete zde

Další informace zda koupit kotě s PP nebo bez PP najdete zde nebo na Koťátko.net

                             

zpět